kreska

Kształt oka, a kreska

kreska

Kreska wykonana eyelinerem to zwieńczenie pięknego makijażu oczu. Nie tylko podkreśla spojrzenie oraz dodaje mu wyrazistości, ale również ma rolę korygującą – możemy za jej pomocą optycznie powiększyć oko. Odpowiednio dobrana i starannie wykonana kreska potrafi zdziałać cuda – nadać idealny kształt oka, skorygować ewentualnie niedoskonałości czy optycznie zagęścić rzęsy.

Jest ponadczasowym elementem makijażu – używała jej zarówno Marylin Monroe, Brigitte Bardot czy Audrey Hepburn. Współczesne celebrytki stawiają na różnego rodzaju wariacje na temat kreski. Jest to również stały element charakteryzacji obecnych na pokazach mody. W tym materiale znajdziesz najważniejsze informacje na temat doboru kreski do kształtu oczu i będziesz mogła cieszyć się idealnym makijażem, podkreślającym Twoje atuty. Dowiesz się także, jaki eyeliner najlepiej wybrać.

Dobór kreski na powiece, a kształt oka

Duże oczy w kształcie migdałów to najbardziej pożądany kształt. W takim wypadku jakiekolwiek korekty za pomocą makijażu są całkowicie zbędne. Przy takich niesamowitych oczach pięknie wyglądają zarówno kreski różnej grubości, „jaskółki” jak i delikatnie rozblendowane cienie na górnej powiece. Ten kształt stanowi idealną bazę do wszelkiego rodzaju eksperymentów z makijażem.

Nieco trudniej mają posiadaczki małych oczu. Warto wtedy optycznie „otworzyć oko” poprzez kreskę w formie skrzydła oraz pomalowanie kredką linii wodnej (najlepiej sprawdzi się odcień nude lub perłowa biel, która da optyczne wrażenie większych oczu). Taki makijaż warto zwieńczyć mocnym wytuszowaniem rzęs oraz doklejeniem sztucznych rzęs czy też kępek. Pełny makijaż w przypadku niewielkich oczu optycznie je powiększa, oko zmienia również swój kształt na bardziej podłużny – przypominające migdały. Warto jednak pamiętać, że nie możemy przesadzić z grubością kreski, powinna być raczej delikatna – idealnie sprawdzi się w tym wypadku eyeliner w pisaku o małej średnicy.

Z problemami zmagają się również posiadaczki opadającej powieki oraz Azjatki. W tym przypadku przed makijażem oka warto odtłuścić powiekę i nałożyć na nią bazę pod cienie. Sam eyeliner powinien być wodoodporny, ponieważ przy opadającej powiece łatwo się rozmazuje. Przy opadającej powiece kreskę najlepiej malować przy otwartym oku, aby poprowadzić perfekcyjną linię w formie jaskółki. Otworzy ona optycznie oko. Warto też rozetrzeć kreskę i wycieniować oko, idealnie sprawdzi się makijaż typu smoky eyes, który optycznie powiększy obszar powieki.

Jeśli Twoją zmorą są opadające kąciki oczu, zdecyduj się na cienką kreskę, skierowaną do góry. Makijaż oczu musi dawać efekt lekkości, który odwróci odwagę od tego mankamentu oraz optycznie go skoryguje.

Okrągłe oczy natomiast idealnie podkreślisz kreską malowaną do połowy oka. Cienką linię możesz stworzyć eyelinerem w pisaku.

kształt oka
kształt oka

Jak namalować idealną kreskę eyelinerem?

Podstawą jest dobór odpowiedniego produktu. Wybierz taki rodzaj eyelinera, który będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb oraz umiejętności. Pamiętaj, że jest to produkt o krótkiej dacie przydatności – nieużywane eyelinery zasychają lub zmniejszają swoją objętość.

Rodzaje eyelinerów:

  • w pisaku – Eyeliner w pisaku jest najbardziej wygodną opcją, idealną dla osób początkujących. Jego użycie przypomina malowanie. Aby uzyskać dobre nasycenie koloru, należy poprawić linię dwa razy (zwłaszcza, kiedy używamy cieni do powiek).
  • w żelu – Eyeliner w żelu aplikuje się skośnym, sztywnym pędzelkiem. Szybko wysycha na powiece i tworzy odporną kreskę. Wadą jest szybkie zasychanie produktu w opakowaniu, dlatego należy dbać aby słoiczek był zawsze mocno zakręcony.
  • w płynie – Najtrudniejszy w obsłudze eyeliner, jednak idealny do makijażu profesjonalnego. Ma intensywny kolor i dobrą pigmentację, doskonale sprawdza się przy makijażu typu kocie oko czy w makijażu teatralnym.
  • w pędzelku – Najpopularniejsza forma eyelinera to pędzel z gotowym tuszem. W początkowej fazie używania wymaga jednak ćwiczeń, aby poprowadzona kreska była precyzyjna.
  • w kredce – tego typu eyelinery są dostępne w klasycznej kredce, podobnej jak do malowania oka na linii wodnej. Drugą opcją, nieco grubszą jest kajal (kohl) stosowany w krajach arabskich do konturowania całego oka. Kredka umożliwia łatwą formę aplikacji.

Kształt i grubość kreski dobieramy do kształtu oka, typu urody oraz charakteru makijażu. Pomocnym akcentem jest również kolor – pamiętajmy, że ciemne odcienie optycznie pomniejszają, a jasne – powiększają. Najczęściej wybieranym kolorem eyelinera jest oczywiście czerń. Innymi popularnymi odcieniami jest także brąz, grafit, szary czy granat.

Kolejnym ważnym aspektem jest technika. Kreska malowana na górnej powiece powinna być przedłużeniem dolnej linii wodnej. Należy ją rysować bardzo blisko linii rzęs, między rzęsami a kreską nie powinno być przerwy. Dla osób początkujących sprawdzą się ćwiczenia za pomocą ciemnego cienia do powiek i sztywnego pędzelka. W takim wypadku łatwiej nanieść poprawki. Narysowaną poprawnie kreskę możemy już docelowo poprawić za pomocą eyelinera.

Kreskę należy rysować przy otwartym oku, ponieważ malując na zamkniętej powiece możemy narysować ją zbyt nisko, co da niekorzystny efekt opadającej powieki. Następnym krokiem jest dorysowanie linii w zewnętrznym kąciku, wyciągając ją w kierunku skroni i kończąc np. jaskółką lub innym ozdobnikiem – wszystko zależy od naszej fantazji i kreatywności. Gdy opanujesz już podstawowe zasady stosowania eyelinera, będziesz mogła przejść do coraz bardziej śmiałych eksperymentów i tworzyć dzieła podobne do tych na pokazach mody.

Chcesz zobaczyć efekty mojej pracy? Zapraszam na InstagramFacebook